Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Уметницата Сара Шунфелд била заинтересирана да види како ќе изгледаат илегалните наркотични средства и легалните дроги доколку се погледнат под микроскоп.

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Кристален метамфетамин

Па така, решила да го спроведе овој проект и успеала да направи одлични фотографии. Таа капнала по неколку капки од различни илегални и легални дроги на филм за апарат кој претходно бил осветлен. Во реакција со филмот, супстанците се зголемиле и рашириле во аморфни форми и живописни бои, што резултирало со одлични фотографии. Таа ја нарекла серијата фотографии „All You Can Feel“.

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Кофеин

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Кокаин

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Екстази

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Адреналин

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Хероин

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Кетамин

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

ЛСД

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Меџик

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Орфирил

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Спид

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Спид + Меџик

Како изгледаат илегалните и легални дроги погледнати под микроскоп?

Валиум

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар