Исклучителната симетрија на подземните метро станици низ светот

Од Прага и Париз, па сè до Токио и Лондон, Ениг Хуи патувал низ целиот светот и правел неверојатни фотографии од подземниот метро систем. И покрај тоа што овој артист од Малезија најмногу работи со документирање на урбани сцени и прекрасни пејзажи, овие фотографии од метро и железнички станици се издвојуваат со драмата која настанува од екстремната симетрија и контрастот.

Исклучителната симетрија на подземните метро станици низ светот

Без разлика дали платформите за возовите се морничаво празни или пак, преполни со патници, целата колекција на фотографии од Хуи ја доловува основата на животот во модерната џунгла од бетон како и енергијата од урбаниот живот. Со помош на неговото чувство за детали, тој успеал да го претвори метрото во исклучителна уметност.

Исклучителната симетрија на подземните метро станици низ светот

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар