Господарот на сенките

Господарот на сенките

Рашад Алакбаров од Азербејџан е уметник кој волшебно успева да „слика“ со сенки и светлина на начини за кои не би ни помислиле дека се возможни. Тој реди и организира разни предмети кон кои потоа насочува светлина, за да добие на ѕидот сенка која нешто отсликува.Господарот на сенкитеРашад е познат и под псевдонимот „Господарот на сенките“. Неговите инсталации навидум изгледаат грдо и безначајно, сè додека кон нив не биде вперена светлина од ламба. Тогаш сенката дава фантастични резултати. Неговите дела моментално можат да се видат во галеријата „De Pury“ во Лондон.Господарот на сенкитеГосподарот на сенкитеГосподарот на сенкитеГосподарот на сенките


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар