Фотографии од симпатични јапонски џуџести летечки верверички

Фотографии од симпатични јапонски џуџести летечки верверички

Некој вели дека совршенството не постои, но откако ќе ви видите овие топчести верверички, сигурно ќе го смените вашето мислење.

Овој вид џуџести летечки верверички потекнуваат од Јапонија и живеат во крајбрежните зимзелени шуми на островите Хоншу анд Кјушу. Овие верверички се прилично мали со тело кое е околу 6 до 8 цм долго со мала ошака од 4 до 6 цм.

Во текот на денот овие верверички се кријат во иглолисните дрвја, а ноќе грицкаат лисја, кора, овошје или семиња.

 

Ver esta publicación en Instagram

 

Una publicación compartida de 半田 菜摘 (@handa.natsumi) el

Фотографии од симпатични јапонски џуџести летечки верверички

Фотографии од симпатични јапонски џуџести летечки верверички

Фотографии од симпатични јапонски џуџести летечки верверички

Фотографии од симпатични јапонски џуџести летечки верверички

Фотографии од симпатични јапонски џуџести летечки верверички

Фотографии од симпатични јапонски џуџести летечки верверички

Фотографии од симпатични јапонски џуџести летечки верверички

За повеќе фотографии продолжете на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар