Фотограф поминал 2 години фотографирајќи животни на кои им се заканува истребување

Фотограф поминал 2 години фотографирајќи животни на кои им се заканува истребување

За повеќето од нас, животните на работ на истребување се далечна мистерија. Но британскиот фотограф Тим Флач поминал 2 години барајќи ги нивните живеалишта и документирајќи го нивното постоење. Резултатот е колекција која ни овозможува интимен и редок увид во животот на загрозените животни на Земјата и нè потсетува дека можеме да ги изгубиме. Ова се фотографии што нема да ве остават рамнодушни.

1. Саига

Фотограф поминал 2 години фотографирајќи животни на кои им се заканува истребување

2. Поларна мечка

Фотограф поминал 2 години фотографирајќи животни на кои им се заканува истребување

3. Филипински орел

Фотограф поминал 2 години фотографирајќи животни на кои им се заканува истребување

4. Зумбулест макао папагал

Фотограф поминал 2 години фотографирајќи животни на кои им се заканува истребување

5. Африкански слон

Фотограф поминал 2 години фотографирајќи животни на кои им се заканува истребување

6. Сибирски рис

Фотограф поминал 2 години фотографирајќи животни на кои им се заканува истребување

Продолжува на следната страница…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар