Фасцинантна 3Д улична уметност

Едгар Мулер е роден во германскиот град Милхајм на Рур во 1968 година, а израснал во руралниот град Штраелен во западна Германија. Неговата фасцинација за сликање започнала уште од детството, кога цртал пејзажи од градот во којшто израснал. На околу 25-годишна возраст, Мулер решил да се посвети на уличната уметност.
Фасцинантна 3Д улична уметностТој патува низ Европа и живее од оваа работа. Неговото уметничко студио се улиците. Тој слика врз поголем уличен простор и му дава еден сосема нов изглед, кој ја предизвикува перцепцијата кај минувачите. Набљудувачите стануваат дел од неговата сцена, бидејќи мораат да поминат по надреалните водопади, пештери, низ вулканска лава или во ледено доба.Фасцинантна 3Д улична уметностФасцинантна 3Д улична уметностЗа уличниот цртеж кој го гледате на првите три фотографии, на овој маестрален 3Д уличен уметник, му биле потребни пет дена за да го заврши. Со помош од пет асистенти, тој сликал од изгрејсонце до зајдисонце. Огромната оптичка илузија ја постигнува на начин, што користи анаморфична техника, што вусшност претставува искривување на сликата, која кога ќе се погледне од извесна точка, изгледа како реален 3Д објект.
Фасцинантна 3Д улична уметностФасцинантна 3Д улична уметностФасцинантна 3Д улична уметностФасцинантна 3Д улична уметностФасцинантна 3Д улична уметностФасцинантна 3Д улична уметностФасцинантна 3Д улична уметностФасцинантна 3Д улична уметностФасцинантна 3Д улична уметностФасцинантна 3Д улична уметност


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.target=”_blank”>нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

  1. Jule Reply

    interesno 😀

  2. живко Reply

    Нема потреба од коментар , сликата кажува се што треба.

  3. muna Reply

    bravo bravo 🙂

Остави коментар