Емоции овековечени во фотографии

Најверојатно никогаш нема да ни биде доста од овој тренд во уметноста – фотографии изработени во GIF формат кои нè одведуваат кон едно повисоко скалило на артистичко доживување. Во нив фиксниот момент уловен со фотоапаратот, преминува во подвижен и реално го прикажува случувањето, односно приказната во фотографијата.Овековечени моменти во фотографија24-годишната Ана Паис, родена во Венецуела, ја креирала оваа серија подвижни фотографии т.н. „Eternal Moments“ (Вечни моменти). Таа е графички дизајнер која работи хонорарно, а овие фотографии ги има изработено врз основа на музичкото видео „Keep on Dancing“, кое е во режија на Андре Тентугал.Овековечени моменти во фотографијаПридушените бои, во комбинација со суптилното пренесување на емоцијата која е бистро прикажана во фотографиите, трепкањето на очите, капките вода кои течат по лицето и чадот од цигари кој излегува од устата, создаваат еден спиритуален ефект.Овековечени моменти во фотографијаОвековечени моменти во фотографијаОвековечени моменти во фотографијаОвековечени моменти во фотографијаОвековечени моменти во фотографијаОвековечени моменти во фотографија


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар