Еколошка стаклена куќа што се камуфлира во своето опкружување

Дизајнирана од архитектонската фирма Коулсон, оваа куќа е создадена за да се камуфлира во своето опкружување. Куќата не само што овозможува неверојатен поглед на пејзажот, туку е направена со цел да не троши енергија и вода, како и да не создава никаков отпад.

Еколошка стаклена куќа што се камуфлира во своето опкружување

„Нашата страст за опкружувањето не е само техничка, туку се протега и кон искуството во природата.“

Еколошка стаклена куќа што се камуфлира во своето опкружување

Неверојатно компактната минималистичка структура има рефлектирачки соларни панели кои овозможуваат приватност и ја кријат куќата помеѓу дрвата.

Еколошка стаклена куќа што се камуфлира во своето опкружување

Овој самоодржлив дом нема потреба од системи за затоплување и ладење благодарение на ѕидовите поставени на јужната страна.

Еколошка стаклена куќа што се камуфлира во своето опкружување

Се собира и водата од дождот на покривот, а потоа се филтрира и складира во резервоар.

Еколошка стаклена куќа што се камуфлира во своето опкружување

Постојат 3 модели на овој дом – основен модел за повеќенаменска употреба, модел со кревет и бања, како и модел со сауна.

Еколошка стаклена куќа што се камуфлира во своето опкружување

Еколошка стаклена куќа што се камуфлира во своето опкружување

Еколошка стаклена куќа што се камуфлира во своето опкружување

Еколошка стаклена куќа што се камуфлира во своето опкружување

Погледнете го и овој неверојатен дом што еден човек го изградил за своето семејство.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар