Досега невидена убавина на бавниот морски живот

Досега невидена убавина на бавниот морски живот

Направена од 150.000 индивидуални фотографии, тајмлапсот „Бавниот живот“ од Даниел Ступин е едно од најневеројатните видеа кои некогаш сте ги погледнале.

Досега невидената убавина на бавниот морски живот

Бавните морски животни го покажуваат својот таен живот кога се набљудувани на микроскопско ниво. Коралите и сунѓерите се неверојатно подвижни суштества, но нивното движење може да се забележи само со тајмлапс технологијата, бидејќи се движат на различни временски скали од нашите. За да го направам ова кратко видео, ми беа потребни 150.000 снимки. Зошто толку многу? Бидејќи макро-фотографијата вклучува многу плитко поле на длабочина. За да го зголемам, јас употребував собирање на фокусот. Секоја рамка од видеото е всушност еден куп кој се состои од 3-12 снимки каде што се споени областите во фокусот. Само воведот и последната сцена се снимки во вистинско време. За една рамка се потребни околу 10-тина минути процесирање,“ вели Ступин.
Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар