Дивиот свет на Африка низ фотографии

Дивиот свет на Африка низ фотографии

Фотографот Ник Бренд, по потекло од Лондон, првпат имал прилика да се запознае со убавините и дивиот свет на Африка во далечната 1995 година, кога на овој континент снимал музички спот. Во 2000 година, тој ја сменил својата пасија и почнал да фотографира. Оттогаш до денеска тој има направено прекрасни фотографии поврзани со дивите животни на овој континент и нивното десеткување.

Дивиот свет на Африка низ фотографии

Неговиот последен сет слики направени во црно-бела техника се навистина потресни, а на нив се прикажани ловокрадците на слонова коска, трупови и коски на убиени животни, како и дел од оние кои сè уште се движат по земјата. Повеќе од 60 фотографии од оваа колекција ќе бидат изложени во музејот „Fotografiska“ во Стокхолм, до 8 јануари 2012.

Дивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографииДивиот свет на Африка низ фотографии


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

  1. Rainy. Reply

    Глупости. Ја доловил дивината како да е мрачна, безживотна, со ладна атмосфера, кога таа е сосема спротивното.

  2. BILvoAFRIKA Reply

    Rainy kao prvo ti ne citas a kao vtoro ne znaes da procitas sto saka avtorot da prikaze so ovie sliki.
    Mnogu jasno se gleda negativata od coveckiot faktor.
    “NE si glup ako ne znaes nesto, GLUP si ako ne sakas da naucis”

Остави коментар