Англиска архитектка претворила напуштен јавен тоалет во фантастичен дом за каков што сите сонуваме

„Морав сама да го сработам поголемиот дел од физичката работа. Местото беше навистина застрашувачки грозно и работата беше тешка, па имав проблем да задржам работници на проектот“, додава таа.

Англиска архитектка претворила напуштен јавен тоалет во фантастичен дом за кој сите сонуваме

Конечно, после неколку месеци напорна работа и вложени 65.000 американски долари, проектот бил завршен. Тоа што некогаш било познато како напуштен јавен тоалет, денес е стилски еднособен апартман, исполнет со светлина и бои.

Англиска архитектка претворила напуштен јавен тоалет во фантастичен дом за кој сите сонуваме

Бисерот на ова архитектонско ремек-дело е спалната соба, обоена во црвено-златен тон, прекрасен кревет со завеса и големо огледало. Освен гламурозната спална соба, овој современ дом има сè останато што некој може да го посака: дневна просторија со убави полици коишто се протегаат низ целиот ѕид, кујна со сите неопходни елементи, фантастичен тоалет со када, па дури и малечка градина.

Англиска архитектка претворила напуштен јавен тоалет во фантастичен дом за кој сите сонуваме

Овој апартман е само уште еден одличен пример за тоа како едно грдо, грозно место може да добие втор живот, со помош на рацете на талентирани и иновативни артисти. Навистина е тешко да се замисли и претпостави непријатното минато на оваа градба, кога ќе ја видите сета нејзина убавина денес!

Англиска архитектка претворила напуштен јавен тоалет во фантастичен дом за кој сите сонуваме

Посветеноста, оптимизмот, упорноста, искуството и талентот на Лора, ја овозможиле оваа неверојатна трансформација.

Англиска архитектка претворила напуштен јавен тоалет во фантастичен дом за кој сите сонуваме

Лора Кларк поставила одличен пример за човек, којшто има амбициозни планови. Па, дури и ако вашата цел изгледа неостварливо и вашите идеи се неподдржани од вашите најблиски, тоа никако не е знак дека треба да се откажете од вашите планови и цели. Главата горе и продолжете да тежнеете кон остварување на вашите цели, трудете се, работете, не се откажувајте кога ќе стане тешко и на крајот, ќе ја добиете наградата којашто ја заслужувате!

Погледнете ги и овие неверојатни неофутуристички градби на Заха Хадид, најпознатата жена во светот на архитектурата.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар