96-годишен маж од Тајван го спасува своето село од разурнување со уметност

96-годишен маж од Тајван го спасува своето село од разурнување со уметност

Замислете да живеете во истото мало село над 37 години, уживајќи во својата старост, кога одеднаш владата почнува да ви се заканува со рушење на вашиот дом. Ако не преземете нешто, ќе останете без сè што ви е мило. Па, што би направиле? Како би ја спречиле владата да уништи сè што ви значи? Еден генијален старец нашол совршен начин да го реши овој проблем и сега луѓе од целиот свет сакаат да дојдат и да го посетат неговото село. Станува збор за Хуанг Јунг-Фу, 96-годишен поранешен војник со неверојатен талент за цртање што живее во Нантун Дистрикт, Таичунг. Погледнете како тој со помош на уметноста го спасил целото село…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар