5-годишно девојче заработува по 12.000 долари за продадена уметничка слика

5-годишно девојче заработува по 12.000 долари за продадена уметничка слика

Аелита Андре е петгодишно девојче кое заработува вртоглави суми на пари, продавајќи ги своите слики. Нејзините слики од пред кусо време се наоѓаат на самостојна изложба во Њујорк. Изложбата под назив „Сокриен универзум“, ќе трае до крајот на јули оваа година.5-годишно девојче заработува по 12.000 долари за продадена уметничка сликаИако е толку млада, покрај големите суми на пари кои таа ги заработи преку продажба на нејзините уметнички дела, Аелита доби и неверојатно добри критики по реномирани весници. Британскиот „Guardian“ ја опиша нејзината работа како „Силна апстракција полна со живот, движења и блескави бои“, додека „New York Times“ смета дека нејзините слики хипнотизираат. Американскиот веб-сајт „Huffington Post“ веднаш ја нарече чудо од дете. 5-годишно девојче заработува по 12.000 долари за продадена уметничка слика5-годишно девојче заработува по 12.000 долари за продадена уметничка слика5-годишно девојче заработува по 12.000 долари за продадена уметничка слика5-годишно девојче заработува по 12.000 долари за продадена уметничка сликаБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. jass Reply

  i ova ti e umetnost haa beee

 2. нена Reply

  ОВА АКО Е УМЕТНОСТ, ЈАС СУМ АСТРОНАУТ!

  • DIME Reply

   E aj napravi go de …

 3. Taras Reply

  Nekoi neznaat ni boi da iskombiniraat, nejzinite barem mozat da opushtat oci. Treba da se ceni pravilno, duri i minimalniot trud vlozen. vie so negativa sto ste, tapa ste 🙂

 4. irena Reply

  ako sekoja detska slakanica bese slika svetot ke bese poln so umetnici-slikari.Najednostavnite raboti se najteski za crtanje,zatoa ja izmislija apstraknata umetnost

Остави коментар