10 идеи како да го уредите дворот и да ги поканите птиците во него

10 идеи како да го уредите дворот и да ги поканите птиците во него

Потоплото и сончево време нè привлекува на чист воздух, а ако сте меѓу среќниците кои имаат своја градина, направете ја мала оаза за да уживате во разнобојните растенија и звукот на птиците.

1. Старите гуми можат да бидат одличен декоративен и практичен детал во градината

Најпрво направете неколку дупки за одвод бидејќи ако остане вода во гумата, коренот на растението може да изгние. Потоа, добро измијте ја и исушете ја гумата. Следниот чекор е да ја бојадисате со боја за надворешни услови која е погодна за гума.

Ставете почва и засадете ги растенијата. Старите гуми можете да ги обесите или да ги потпрете на ѕидот и сл.

2. Стариот кафез за птици лесно се претвора во интересна саксија за сукуленти

Бојадисајте го во бојата што најмногу ви се допаѓа и закачете го некаде во дворот. Во него ставете растенијата што може да издржат на отворено во овој период од годината. Ако е многу ладно, покријте го целиот кафез или внесете го во куќата.

3. Полици на надворешната страна од куќата

Бојадисајте ги полиците и закачете ги на ѕидот. Освен за растенија, таквите полици се погодни и за чување мали градинарски алати.

4. Направете хранилка за птици од старо шише

Исечете неколку штици во посакуваната форма и димензија, бојадисајте ги и закачете шише полно со храна. Само не заборавајте да направите механизам во средината што ќе го држи шишето, но и ќе ви овозможи да го свртите или да го извадите за да го наполните со храна.

5. Светилките се одлично решение за создавање атмосфера како од бајките

Светилките што ги користите за време на божиќните празници може да ви служат цела година за да создадете атмосфера како од бајките. Само проверете дали светилките се наменети за надворешни простори, потоа поставете ги над гранките и околу местото каде што седите, вклучете ги и опуштете се.

6. Направете убава цветна градина од камења

Ставете ги поголемите камења во круг и ставете почва на средина. Потоа направете мал круг од камења на таа земја, повторно наполнете го со земја и продолжете така до крајот. На крајот, засадете разнобојни цвеќиња во земјата.

7. Претворете ги старите корпи во саксии за цвеќиња

Ако во гаражата имате стари плетени корпи со кои не знаете што да правите, не фрлајте ги бидејќи може да ви послужат како убав детаљ во градината. Пополнете ги со земја и засадете украсни растенија.

8. Користете стари рамки за слики

Тие лесно се претвораат во украсен детаљ во градината. Бојадисајте ги и закачете ги на оградата или на ѕидот и закачете метална саксија во средината со неколку цвеќиња или украсни растенија.

9. Направете „поток“ од цвеќиња со помош на старо буре

Отстранете го горниот дел од бурето и ставете го на земја. Потоа, ставете почва во неа, така што земјата ќе се поврзе со почвата во дворот, а потоа засадете цвеќиња. Тоа ќе изгледа како шарен „поток“ среде зеленило.

10. Претворете ги остатоците од старо дрво во саксии за цвеќиња

Стариот трупец или поголемото парче дрво што стои во дворот е одлична основа за садење цвеќиња. Сè што треба да направите е да направите дупки во дрвото, да ги наполните со земја и да засадите шарени цвеќиња.

Погледнете како да направите мебел од стари гуми за вашиот двор.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар