30 декември 2020 | Кафе пауза

Интервју со Гордана Мишевска: Од професорска клупа до сопствен едукациски центар со заштитна марка и програма од „Харвард“

Ако сакате вашите деца да научат да програмираат уште од мали нозе, Едукативниот центар за креативно компјутерско образование за деца „ЕДУФРОНТ“ е тука за да им го овозможи тоа.

Како се чувствува секој хороскопски знак за пристигнувањето на 2021 година?

Со нетрпение го очекуваме крајот на 2020 година и се надеваме дека 2021 ќе биде многу подобра.

7 намирници против кандида во цревата

Постојат намирници за кои е докажано дека се ефикасни во борбата против габичните инфекции на органите за варење. Во продолжение откријте како да се борите против кандидата во устата и цревата.

10 фотографии од познати дами што откриваат колку драматично се сменија работите во 2020 година

Почетокот на годината во светот на познатите го означија голем број важни и гламурозни настани. Но, никој не претпоставуваше колку ќе се промени светот.

Тест: Изберете карта за да откриете кога ќе се оствари вашата желба

Земете здив и интуитивно изберете ја картата со која чувствувате најголема поврзаност. Картата што ќе ја изберете открива кога ќе се оствари вашата желба.

#snowglobing: Празничен тренд во романтичните средби, за кој не знаеме што да мислиме

Иако го добил името по еден од најубавите и најромантичните сезонски украси на сите времиња - снежната топка е всушност поим, створен за да го опише новиот тренд, кој е сè, само не симпатичен.

Овој колач се правел за дочек на Новата година во бивша Југославија: Едноставно, а прекрасно!

Време е да смислите што ќе спремате за дочек на Новата година. Наш предлог е еден прекрасен, стар колач.

Причини поради кои Швеѓаните се луди за храната во туба

Сосема нормално е пастата за заби и мајонезот да се во туба, нели? Практично е, хигиенско и лесно за употреба. Тоа го сфатиле и Скандинавците, па продолжиле да ја пакуваат во туби и останатата храна.

Осаменост и пандемија: Како домашните миленици ни ја пружаат социјалната интеракција која ни недостига?

Блиските и грижливи односи со животните, можат делумно да ја пополнат празнината, која денеска многу луѓе ја чувствуваат.

Колку брзо можете да се качите на 4-ти спрат открива многу за здравјето на вашето срце

Овој тест е многу едноставен. Доколку ви е потребно повеќе од минута и половина да се искачите на четврти спрат, би било добро да му се обратите на вашиот лекар.