Овој колач се правел за дочек на Новата година во бивша Југославија: Едноставно, а прекрасно!

Овој колач се правел за дочек на Новата година во бивша Југославија: Едноставно, а прекрасно!

Време е да смислите што ќе спремате за дочек на Новата година. Наш предлог е еден прекрасен, стар колач.

Овој колач се правел за дочек на Новата година во бивша Југославија: Едноставно, а прекрасно!

Потребни состојки:

 • 150 г ореви
 • 2 јајца
 • 60 г шеќер
 • ванилин шеќер
 • 200 милилитри млеко
 • 100 милилитри зејтин
 • 270 г брашно
 • прашок за печиво
 • 10 лажици шеќер
 • 6 лажици вода
 • 150 г чоколадо
 • 10 лажици шеќер
 • 6 лажици вода
 • 50 г бисквити

Начин на подготовка:

 1. Добро изматете ги јајцата и шеќерот. Постепено додавајте го шеќерот. Потоа, додајте го ванилиниот шеќер, млекото и зејтинот.
 2. Додајте го брашното и прашокот за печиво. Промешајте рачно и ставете ги мелените ореви.
 3. Истурете ја смесата во набрашнета тепсија и печете го пандишпанот на 180 степени, 35 минути.
 4. За глазурата измешајте 10 лажици шеќер и 6 лажици вода, па стопете го шеќерот. Тргнете од оган.
 5. Додајте ја чоколадата, оревите и мелените бисквити. Промешајте. Истурете ја смесата врз пандишпанот, наросете сечкани ореви, изладете и сервирајте.

Можеби ќе сакате да ги пробате и овие вкусни колачиња кои ќе направат да се чувствувате како во Португалија.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар