08 март 2019 | Кафе пауза

Истражување: Како спијат луѓето кои се будат мрзливи наутро?

Вашата положба на спиење има големо влијание на тоа како ќе се чувствувате наутро.

Филм: Капетанка Марвел (Captain Marvel)

Керол Денверс станува еден од најпопуларните херои во универзумот кога Земјата ќе се најде на средината во галактичката војна меѓу две вонземни раси

10 луѓе позираат со нивните повреди за да ја зголемат свесноста за безбедносниот појас

Модринките што ги остава безбедносниот појас по несреќа ја покажуваат неговата важност.

Што да подарите за 8-ми март доколку сте со ограничен буџет?

Доколку Денот на жената ве фати неподотвени, имаме неколку одлични предлози за вас.

Дали феминистките овој пат претераа? Поднесено барање за искоренување на „мен“ од зборот „менструација“

Феминистките во Европа, обединети во силно женско лоби кое има исклучителна моќ во политичката и социјалната сфера, веројатно одат чекор предалеку!
Датум: 08 мар 2019
, Автор:

Според научник од Оксфорд, одењето на училиште и работа пред 10 часот е слично на мачење

Доктор Кели тврди дека одењето на училиште и на работа пред 10 часот наутро е најчестиот вид мачење од сите.

Зошто вашата мачка постојано ве следи?

Ова е можеби најголемата „мачкина“ мистерија, но има неколку објаснувања и за ова однесување.

Малечките тираносауруси биле слатки „крзнени“ суштества

Секое бебе тираносаурус било прекриено со крзно од мали пердуви.

Необичен проект: Можете ли да препознаете на која фотографија моделите се голи?

Кога ќе погледнете два одблизу направени портрети од истата личност, фотографирани од Дилан Хам, најверојатно нема да забележите голема разлика.

13 чудни даноци од разни држави за кои веројатно немате слушнато

За некои од даноците можеби има разумна причина, но за некои нема никакво објаснување.

Маж со 8-годишна ќерка споделува како да станете најдобриот татко

Ова се правила што би требало да ги прифати секој татко.