10 луѓе позираат со нивните повреди за да ја зголемат свесноста за безбедносниот појас

Шокантните фотографии на кои се гледаат модринките од безбедносниот појас кои се појавуваат после несреќа, ја покажуваат неговата важност. Оваа иницијатива е дел од кампањата на Агенцијата за транспорт во Нов Зеланд, која има за цел да го намали бројот на смртни случаи на патиштата во државата. Според нив, секоја година умираат по 90 луѓе бидејќи не ги носеле нивните безбедносни појаси. Повеќето од нив биле млади мажи од рурални средини. Портретите на фотографиите се од 10 луѓе кои преживеале сообраќајна несреќа, а нивните повреди од несреќата биле рекреирани со помош на шминка.

„Безбедносниот појас навистина остава ваков белег. Ќе ви го спаси животот, но ќе остави белег за да ви покаже како го направил тоа“, изјавила доктор Наташа Мекеј која учествувала во проектот.

Кампањата е прикажана на билборди ширум земјата, а преживеаните објавиле и емоционални видеа во кои ги раскажуваат нивните приказни. Целта е да се натераат луѓето да ги споделат нивните приказни за преживување, така што ќе се нагласи позитивното влијание на безбедносните појаси.

Во 2014-та година, автомобилот на Вили Карбери удрил во бандера пред да се преврти настрана. Тој ја преживеал ужасната несреќа благодарение на неговиот безбедносен појас.

„Ставете го безбедносниот појас. Не е важно колку е кратко патувањето. Никогаш не знаете кој ќе се појави на раскрсницата или кој ќе ве удри на паркингот“, била неговата порака.

1. Лијам Бетел

10 луѓе позираат со нивите повреди за да ја зголемат свесноста за безбедносниот појас

2. Каутија Фостер

10 луѓе позираат со нивите повреди за да ја зголемат свесноста за безбедносниот појас

3. Дион Пери

10 луѓе позираат со нивите повреди за да ја зголемат свесноста за безбедносниот појас

4. Ден Мејсон

10 луѓе позираат со нивите повреди за да ја зголемат свесноста за безбедносниот појас

Продолжува на следната страница

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар