Каков ефект имаат кошмарите на нашиот мозок и како да ги надминете?

Се смета дека кошмарите се појавуваат бидејќи имаат некоја цел за процесирање на стресот. Но, ако тие се појавуваат почесто од 2 пати месечно, тоа не е добро.

7-те модни правила на Ава Гарднер за отмен, префинет и заводлив стил

Препознатливиот заводлив стилски потпис на Ава Гарднер е актуелен и денес. Оваа холивудска филмска дива е една од актерките чие име станало синоним за убавина и гламур.

Хороскопските знаци на кои им е најтешко да покажат сочувство

Речиси ништо не може да ги натера овие знаци да покажат малку сочувство. Не само што им е тешко да ги разберат другите, туку и многу ретко простуваат.

Сè уште се чувствувате како дете? Според науката адолесценцијата трае подолго

Ако сте во вашите 20-ти, но сè уште се чувствувате како дете, во продолжение ќе ги добиете најубавите вести во вашиот живот.

21 правило за живот од јапонскиот будист Мијамото Мушаши

Мијамото е познат како најдобриот мечувалец во Јапонија и ги напишал овие правила 2 недели пред неговата смрт. Правилата се клучни за мирно и среќно живеење во сегашниот момент.

Професор се обидува да создаде преведувач за животни

Професорот открил дека кучињата користат разни повици за разни видови работи и дека дури можат да опишат бои и животински крзна, па решил да направи преведувач за домашни миленици.

Три благослови: Неверојатна вежба за самопомош

Сигурно трошите многу време и енергија размислувајќи за тоа како некое друго време било подобро или како сè во вашиот живот би било поубаво само ако...