Зошто спиењето во различни кревети може да направи чуда за вашиот брак?

Зошто спиењето во различни кревети може да направи чуда за вашиот брак?

Ако вашиот партнер ве буди во текот на ноќта со рчење или непрестајно откривање, нема потреба да почнете да размислувате за раскинување или разведување. Имено, експертот за врски, Џенифер Адамс, смета дека во тој случај треба да размислите за спиење во одвоени кревети што може да донесе многу придобивки за вашата врска.

„Ако вие и вашиот партнер уживате да спиете заедно, тоа не значи дека се сакате повеќе од паровите што спијат одвоено. Илјадници парови секоја ноќ спијат во одвоени кревети, па дури и во различни соби, и имаат здрави и среќни врски бидејќи секоја вечер добро се наспиваат“, тврди Адамс.

Дури и таа спие одвоено од својот сопруг со кој е во брак 15 години и тврди дека оваа пракса во врските е многу почеста одошто луѓето мислат, но уште се смета за табу тема дури и покрај тоа што може да биде многу корисна за врската.

„Додека лежите во мракот и постојано зјапате во таванот затоа што не можете да заспиете поради рчењето на вашиот партнер, во вас почнуваат да се будат чувства на одбојност, лутина, па дури и омраза кон партнерот, што со текот на времето може да доведе до крај на врската“, предупредува Адамс. „Ако се решите на ваков чекор, важно е да му објасните на партнерот дека со тоа не сакате да ѝ наштетите на вашата врска, туку да создадете окружување во кое добро ќе се наспиете и ќе функционирате подобро.“

Прочитајте и зошто денес се растураат сè повеќе и повеќе бракови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар