Зошто секоја личност треба да се заљуби 3 пати во животот?

Според една нова студија, секоја личност во просек се заљубува три пати. Студијата, на која присуствувале 3.000 британски мажи и жени, чија просечна старост била 37 години, ги анализирала љубовните навики на паровите. Според резултатите на анкетата, секоја личност може да се заљуби само три пати и последниот пат е трајно.

Првата љубов најчесто настанува во тинејџерските години, кога објектот на нашите емоции е идеализиран до максимум и ни се чини дека оваа врска има неверојатна иднина. Но, суровата реалност ги приземјува сите и со тек на време, почнуваме да гледаме и со сопствените очи, а не само низ розовите очила.

Втората љубов, како и третата, се случуваат во текот на возрасната доба, но на различно ниво. Психолозите тврдат дека втората љубов е бегство од првата и дека таа секогаш се јавува во животот како нужност. Скршеното срце, бара сигурно засолниште во кое може да се заборави и одново да се пронајде себеси. Овие односи често се себични бидејќи во нивната основа се наоѓа заздравувањето. Поради фактот дека другиот партнер зависи од првиот, овој однос од старт е осуден на колапс.

А третата љубов? Зошто е таа посебна? По две романтични приказни, кога личноста е едноставно разочарана од љубовта, таа влегува во нова врска. И токму таа љубов е точка на рамнотежа во која и двајцата партнери стекнуваат искреност, спокојство, духовна интимност, како и подготвеност за вистинска љубов. Ако во претходните две врски не сме биле спремни да бидеме искрени еден кон друг, како и со себе, во третата веќе знаеме каде сме згрешиле и што треба да направиме. Тогаш веќе знаеме колку се вредни човечките односи.

Најголемите лични промени почнуваат токму во тие односи, силни и искрени, затоа што токму тогаш сакаме да бидеме својата најдобра верзија и да останеме во близина на оние што нè чинат среќни и што целосно нè прифаќаат.

Колку сте поневеројатни, толку е потешко да пронајдете љубов!

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар