Зошто некои мажи се верни?

Постои теорија дека моногамни врски меѓу животните се случуваат таму каде мажјаците и женките се со приближно иста големина. Додека пак, кај човеколикиот мајмун на пример, мажјаците имаат повеќе женки во својот „харем“. Дали истото важи и за луѓето? Дали во врските каде доминираат мажите, постои поголема веројатност тие да бидат неверни?

Некои религии, како муслиманската на пример, одобруваат полигамија, и секако, таа им е дозволена на мажите. Исто така, античките евреи имале повеќе од една жена. Иако во денешно време, барем во најголемиот дел од светот, полигамни бракови не се одобрени и имањето повеќе од една жена е неморално, не можеме да кажеме дека секаде секој е верен. Неверството постои и од двете страни. И мажите и жените се речиси еднакво (не)верни.

Зошто некои мажи се верни?

Кога би се сконцентрирале само на мажите, би набројале многу работи и причини поради кои им се неверни на своите жени и девојки. Како на пример: сексуално незадоволство, емоционална нестабилност, проблеми во бракот, финансиски кризи… Но, како што постојат причини за неверство, така постојат и причини поради кои одредени мажи се верни.

Зошто некои мажи се верни?

Некои мажи едноставно имаат мала заинтересираност за секс (колку и да ви звучи невистинито). Не се многу заинтересирани за секс ни во бракот а ни надвор од него. Обично тоа се мажи кои имаат поставено одредени стандарди и правила кога станува збор за секс. Некои пак, се срамежливи. Не се комуникативни и не би ја прифатиле можноста да бидат со друга жена. Таквите или не реагираат воопшто, или реагираат откако ќе соберат храброст, а тоа е обично предоцна. Постојат мажи кои се верни од проста причина што немаат време за афера. Тие се зафатени со својот бизнис и преокупирани со работа, и имаат доволно обврски и грижи.

Друга причина поради која некои мажи се верни е поради стандардите поставени од општеството и религијата. Имаат висок углед кој не смее да им биде нарушен и не сакаат да ризикуваат. Но, постојат и такви кои едноставно не сакаат да ги лажат своите жени. Долги години се во брак и не би сакале да ја ризикуваат таа стабилност. Доколку им пропадне бракот би им пропаднале многу работи во животот и би требале одново да започнат да градат нова стабилна врска, за која ќе им биде потребно премногу време. На крај, да не забораваме, постојат и мажи кои не изневеруваат од проста причина што ја сакаат својата жена/девојка. Станува збор за добро воспитани мажи кои знаат да го ценат она што го имаат и не сакаат да бидат неверни.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

 1. emi Reply

  mfff.. ONE IN A MILION… 🙂 no da sepak postoi 🙂

 2. neveroj Reply

  konecno i za nas nesto da napisat..

 3. Hero Reply

  takvi mazi se retki no sepak postojat … i kolku mozebi i da izgleda arogantno i nepristojno i jas sum eden od tie retkite …
  i ne izneveruvam od edna prosta pricina, si go sakam i cenam toa sto e moe 🙂

 4. TD Reply

  да не забораваме, постојат и мажи кои не изневеруваат од проста причина што ја сакаат својата жена/девојка. Станува збор за добро воспитани мажи кои знаат да го ценат она што го имаат и не сакаат да бидат неверни.

  Токму тоа е мојата причина!

  Девојки… Немојте да останете на клише реченицата “сите мажи се исти”, барајте машко кој ги има вистинските вредности, верувајте постоиме, и сме разочарани од тоа колку прекрасни девојки завршуваат или се искористени за забава од непринципиелни, некарактерни, глупави снобови. Потребно е малку повеќе да ги отворите очите, и вистински да знаете да ги препознаете момците кои вредат!

Остави коментар