Уметнички дела полни со силни бои и емоции

Во последниве неколку години Леонид Афремов стана многу познат со својот уникатен стил на цртање и неговите прекрасни уметнички дела нè инспирираа повторно да објавиме дел од неговата најнова работа.

Уметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоции

За својата уметност тој вели:

„Јас сум професионален артист и цртам со мастило и палетно ноже на платно. Уметноста е мојот живот и цртам секој ден. Ме прави среќен кога гледам како луѓето уживаат во моите дела. Бог ми дал дарба и поради тоа му изразувам благодарност така што секој ден цртам.“

Уметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоции

 

„Пробав многу видови на техники за време на мојата кариера, но посебно се заљубив во цртањето со мастило и палетно ноже. Секое дело е резултат на долг процес на цртање, секое платно настанува преку креативна потрага, секоја слика изобилува со мојот внатрешен свет. Секоја од моите слики носи различно расположение, бои и емоции.“

Уметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоции

 

„Обожавам да ја изразувам убавината, хармонијата и духот на овој свет во моите слики. Моето срце е целосно отворено кон уметноста. Поради тоа, од дното на мојата душа уживам да создавам инспирирачки и прекрасни уметнички дела. Секое мое дело ги рефлектра моите чувства, сензитивност, страсти и музиката од мојата душа.“

Уметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоции

 

„Вистинската уметност е жива и инспирирана од хуманоста. Верувам дека уметноста може да ни помогне да се ослободиме од агресивноста и депресијата.“

Уметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоцииУметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоцииУметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоцииУметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоцииУметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоцииУметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоцииУметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоцииУметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоцииУметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоцииУметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоцииУметнички дела кои се одликуваат со силни бои и емоции

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар