Зошто не треба да се откажете од љубовта?

Зошто не треба да се откажете од љубовта?

Авантурата наречена „љубов“ може да биде навистина возбудлива. Но, понекогаш потрагата по партнер може да биде навистина фрустрирачка. Од друга страна, за да имате одлична врска, треба да бидете подготвени да вложите труд. Но, што треба да направите кога ќе посакате да се откажете од љубовта? Прочитајте во продолжение.

Зошто не треба да се откажете од љубовта?

1. Љубовта може да ви помогне да научите одредени лекции

Неуспешната врска може да биде фрустрирачко, потресно и депресивно искуство. Но, запомнете дека ако сте ставиле крај на вашата врска, не значи дека љубовта е завршена за вас. Наместо да ја гледате вашата неуспешна врска како губење време, направете листа на сите работи што сте ги научиле од таа врска. Ако врската била токсична, можеби сте научиле дека сте посилни отколку што мислите и сте сфатиле што нема да толерирате во вашите идни врски.

2. Сега е време за вас

Најдобриот момент за максимално да се посветите на вашите приоритети е додека сте сингл. Сега е време да направите чекори кои ќе ве одведат до кариерата од соништата, да патувате и да се фокусирате на вашиот социјален живот. Се разбира, можете да ги правите овие работи кога сте во врска, но љубовта понекогаш може да биде ограничувачка.

3. Работите што вреди да ги правите не се воопшто лесни

Најдобрите работи во животот – работите што ве прават да се чувствувате успешни, горди на себе и мотивирани да бидете уште подобри се секогаш тешки. Истото може да се каже и за потрагата по вистинската сродна душа. За да одлучите да чекате некој што ве исполнува, наместо да започнете врска со првата личност што ќе ја запознаете само затоа што сте осамени, потребна ви е сила. Потребна е храброст и да ставите крај на токсичната врска. Но, еден ден ќе ви биде мило што сте го направиле тоа.

Откако прочитавте зошто не треба да се откажете од љубовта, можеби ќе сакате да прочитате и за најчестите примери за манипулативен однос во љубовната врска.

Извор: lifehack.org


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар