Зошто не треба да пиете кафе додека земате пилули за контрацепција?

За жените кои се штитат од несакана бременост со помош на контрацепциски пилули или други хормонски помагала, консумирањето кафе може да има негативни последици.

Зошто не треба да пиете кафе додека земате пилули за контрацепција?

Имено, хормонските контрацепциски средства го продолжуваат разградувањето на кофеинот, па кафето има посилно влијание кај жените што ги земаат. Поради ова, жените кои користат хормонална контрацепција би требало да го ограничат консумирањето кафе на најмногу две шолји дневно.

Кафето делува поразлично доколку земате контрацепциски пилули

Некои од знаците на претерано пиење кафе можат да бидат несоница или внатрешен немир. Во најлош случај, можат да се појават проблеми и болести на крвните садови. Па доколку користите хормонална контрацепција, обрнете внимание на количеството кафе што го консумирате. Во секој случај, најдобро е да разговарате и со вашиот гинеколог кој ќе ве информира за сите можни ризици и несакани ефекти од хормоналната контрацепција.

Погледнете и што треба да знаете за мешање алкохол со апчиња за контрацепција.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар