5 инстинкти што не треба да ги игнорирате во врската

Нашиот внатрешен инстинкт е нешто што го игнорираме многу почесто отколку што треба. Понекогаш токму тоа е причината што се наоѓаме во непријатни ситуации. Вашиот инстинкт работи и кога станува збор за романтичната врска. Па доколку почувствувате или помислите нешто од следниве работи, најдобро е да не ги игнорирате.

5 инстинкти што не треба да ги игнорирате во врската

1. Имате чувство дека нешто е навистина погрешно

Кога има нешто погрешно во врската, без разлика дали сте свесни за тоа или не, вашиот инстинкт ќе се обиде да ви каже. Доколку мислите дека светот ве одвлекува од оваа личност, не би требало да го игнорирате тоа. Потребно е да истражувате и да откриете што навистина се случува пред да донесете одлука. Можеби има нешто кај партнерот што сè уште не сте го забележале.

2. Чувствувате дека партнерот се оддалечува од вас

Доколку почувствувате дека партнерот се оддалечува од вас, емоционално или физички, потребно е да разговарате за тоа. Доколку го игнорирате ова чувство, тоа може да се претвори во голем проблем. Можеби партнерот минува низ нешто и не знае како да ви каже, а потребна му е вашата поддршка. Доколку причината е нешто друго и оддалеченоста само се зголемува, можеби и не треба да бидете заедно. Секоја ситуација е различна, па најдобро е отворено да разговарате доколку сте загрижени.

3. Постојано размислувате каков би ви бил животот без оваа личност

Се разбира, одвреме-навреме нормално е да помислите на ова, но доколку одеднаш не можете да се ослободите од помислата, можеби проблемот е поголем. Дали сметате дека може да ви биде подобро без него или неа? Дали сте станале понесреќни отколку што сте дозволувале? Можеби пак само ви е страв да бидете сами. Доколку партнерот е вашата карпа, но чувствувате дека станува нестабилен, нема да биде лесно, но важно е да разговарате и да продолжите да се движите напред.

4. Чувствувате дека не можете да бидете свои пред партнерот

Никогаш не треба да се криете пред личноста за којашто се грижите најмногу. Вие и вашиот партнер треба да бидете целосно слободни еден пред друг. Доколку чувствувате како да сте затворени и без излез, можеби „бегството“ ви е најдобрата опција.

5. Инстинктот ви вели дека не можете да му верувате на партнерот

Доколку постојано се сомневате во партнерот, важно е да откриете од каде потекнува тоа чувство. Иако понекогаш за ова е одговорна несигурноста, сепак е добро да го следите инстинктот и да откриете дали се случува нешто.

Се разбира, никогаш немојте да ја мешате вашата лична несигурност со инстинктот. Секој си има добри и лоши периоди. Но кога знаците постојано се повторуваат, најдобро е да разговарате со партнерот.

Не секогаш инстинктот ви ја кажува вистината, па добро е да ги знаете знаците кои покажуваат дека не треба да ја прекинете врската.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар