Зошто не треба да користите крпа за да го исушите лицето?

Зошто не треба да користите крпа за да го исушите лицето?

Можеби мислите дека на тоалетната шолја има најмногу бактерии, но не е така. Всушност, вашите крпи се преполни со бактерии и ако ги користите за да го избришете лицето, можеби ќе ѝ наштетите на кожата. Иако сушењето на лицето со крпа изгледа како најлогичното нешто што треба да се направи, во реалноста, тоа може да направи повеќе штета отколку добро.

1. Може да се создадат акни

Зошто не треба да користите крпа за да го исушите лицето?

Сушењето на лицето со истата крпа што ја користите за сушење на вашето тело може да ја оштети кожата повеќе отколку што мислите. Крпите се одлични стапици за бактерии, а поради тоа што обично ги чувате во бањата, каде што воздухот е влажен, се создава совршена средина за развој на бактерии. Кога ќе ја триете крпата на лицето, ќе ги префрлите сите овие бактерии директно на вашата кожа, што на крајот може да доведе до затнување на порите. Дури и ако користите посебна крпа за лице, веројатно не ја перете секој ден, а несаканите бактерии ќе можат да стигнат до вашата кожа.

2. Вашата кожа може да почне да старее побрзо

Зошто не треба да користите крпа за да го исушите лицето?

Крпите се премногу груби за лицето и може да ја направат вашата кожа неотпорна на инфекции и брчки. Триењето што го создаваат крпите делува како пилинг што може да биде премногу груб за вашата кожа.

3. Ја намалува ефикасноста на производите за нега на кожата

Зошто не треба да користите крпа за да го исушите лицето?

Иако сушењето на лицето по миењето се чини како природна работа, во реалноста, тоа нема да ѝ дозволи на вашата кожа да го извлече максимумот од производите што ги нанесувате. Вашиот хидратантен крем ќе навлезе подобро во кожата пред да испари целата вода од нејзината површина. Прескокнувањето на сушење на кожата со крпа ќе им овозможи на производите за нега на кожата да ја задржат влагата што ѝ е потребна на вашата кожа за да изгледа помладо и посјајно.

4. Може да ја иритира вашата кожа

Зошто не треба да користите крпа за да го исушите лицето?

Ако имате чувствителна кожа, користењето крпи не е најдобрата опција за сушење на лицето. Бидејќи повеќето ткаенини може да бидат премногу груби за кожата, бришењето на лицето со крпа може да резултира со црвенило и иритација на кожата.

5. Може да ја направи вашата кожа мрсна

Зошто не треба да користите крпа за да го исушите лицето?

Можеби звучи контрадикторно, но сушењето на кожата може всушност да ја направи помрсна. Бидејќи грубите крпи може да ги отстранат природните масла што ѝ се потребни на вашата кожа за да остане здрава, лојните жлезди под површината на кожата ќе мора да произведат повеќе масло за да ја избалансираат сувоста, што ќе резултира во премногу мрсна кожа.

Како да го исушите лицето без крпа?

Зошто не треба да користите крпа за да го исушите лицето?

Наместо да го бришете лицето со крпа, оставете го воздухот да си ја заврши својата работа. Сушењето на воздух е похигиенско и понежно за вашата кожа. Иако ќе ви треба повеќе време отколку да го избришете лицето со крпа, кожата ќе ви биде благодарна за тоа.

  • Измијте го лицето.
  • Оставете ја кожата да се исуши природно.
  • Нанесете го омилениот хидратантен крем.

Погледнете ги овие совети за грижа на кожата за време на пролетта.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар