Здрава и посна чорба со спанаќ

Пробајте го овој стар рецепт за посна чорба која е совршена за студените зимски денови.

Здрава и посна чорба со спанаќ

Потребни состојки:

 • 200 грама спанаќ
 • 4-5 компири
 • 1 зелена пиперка
 • 2 моркови
 • 1 поголем домат
 • малку зелка
 • магдонос
 • 1 помал праз
 • 1 лажица брашно
 • пипер
 • зачини, сол и масло

Начин на подготовка:

 • На загреано масло запржете ги празот, пиперката и морковот, па додајте го останатиот исечкан зеленчук. Додајте пипер и вода.
 • Гответе на тивок оган за да се свари зеленчукот.
 • Додајте сол, зачини по желба и лажица брашно измешано со малку вода.
 • На крај додајте го исечканиот магдонос и доколку сакате, 2 чешниња исечкан лук.

Добар апетит!

Доколку ви е потребна идеја за посен десерт, пробајте ги овие чоколадни бомбици од само 5 состојки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар