Вкусно и здраво слатко задоволство што можете да го јадете без грижа на совест

Вкусно и здраво слатко задоволство што можете да го јадете без грижа на совест

Во потрага по здрав десерт наидовме на овој рецепт кој веруваме дека ќе ви се допадне. Подготовката е лесна и брза и не одзема многу време. Во продолжение прочитајте како да го подготвите ова слатко задоволство.

Потребни состојки:
  • 200 грама какао путер
  • 2 лажици кокосово масло
  • 150 грама какао во прав
  • 3 лажици јаворов сируп
  • 1 лажица лецитин
  • Малку сол
Потребни состојки за слојот од бело чоколадо:
  • 100 грама какао путер
  • 1 лажица кокосово масло
  • 3 лажици јаворов сируп
  • 1 лажица лецитин
Начин на подготовка:

Растопете ги путерот и маслото, па додајте ги сите останати состојки. Добиената смеса поделете ја на два дела и во едниот дел додајте неколку лажички кокосово или бадемово млеко. Измешајте убаво.

За слојот од бело чоколадо растопете ги путерот и маслото, додајте ги преостанатите состојки и добро измешајте. Сега ќе имате три различни смеси кои треба да ги оставите да се изладат и малку да се зацврстат, а потоа во калапи за мафини ставете по една лажица од секоја мешавина и убаво измешајте.
Оставете ги во замрзнувач околу 30 минути и после тоа можете да ги послужите.
На здравје!

Пробајте го и овој фантастичен овошен десерт со крем од ванила.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Психолог кој најдобро се изразува преку пишаниот збор. Нејзиниот личен лајтмотив гласи: „Остани своја и поинаква бидејќи само така ќе блеснеш во полн сјај!“

Поврзани содржини

Остави коментар