Фантастичен летен вкус: Овошен десерт со крем од ванила!

Направете ги овие мини тортички кои се комбинација од лимон, бисквити и ванила. Веруваме дека вкусот ќе ве воодушеви!

Фантастичен летен вкус: Овошен десерт со крем од ванила!

Во потрага сте по едноставен и лесен рецепт за летен овошен десерт со фантастичен вкус?

Потребни состојки за бисквитот од лимон:
 • 3 јајца
 • 150 грама шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 200 мл јогурт
 • 150 мл масло
 • рендана кора од 1 лимон
 • 150 грама остро брашно
 • 70 грама мазно брашно
 • 1 прашок за печиво
Потребни состојки за кремот од ванила:
 • 300 мл млеко
 • 1 пудинг од ванила
 • 3-4 лажици шеќер
 • 30 грама путер или маргарин
 • 1 кесичка шлаг во прав
Подготовка на бисквитот:
 1. Изматете ги пенливо јајцата со шеќерот и ванилиниот шеќер, па додадете ги јогуртот и маслото.
 2. Додадете ги претходно изренданата кора од лимон, брашното и прашокот за печиво.
 3. Калапите за мини тортитчките наполнете ги малку повеќе од половина.
 4. Печете на 180 степени, околу 30 минути.
Подготовка на кремот:
 1. Сварете го пудингот со шеќер во 300 мл млеко како што вообичаено го правите.
 2. Додека е уште тпол додадете го путерот и измешајте, па оставете го да се лади.
 3. Кога сосема ќе се излади, додадете го и изматениот шлаг.
 4. Дополнете ги калапите со изладениот крем и украсете со овошје по желба.

Фантастичен летен вкус: Овошен десерт со крем од ванила!

Погледнете го и рецептот за овој кремаст колач со овошен фил кој не се пече.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Психолог кој најдобро се изразува преку пишаниот збор. Нејзиниот личен лајтмотив гласи: „Остани своја и поинаква бидејќи само така ќе блеснеш во полн сјај!“

Поврзани содржини

Остави коментар