Дали и вие ја правите оваа грешка кога јадете цреши?

Дали и вие ја правите оваа грешка кога јадете цреши?

Црешите се многу вкусни и постојат бројни придобивки од нивното консумирање. Тие се едни од најмоќните овошја благодарение на тоа што содржат антиоксиданси, витамини и минерали. Многу луѓе со нетрпение чекаат да дојде нивната сезона за да можат да уживаат во нивниот вкус. Но, постои една опасност за која многумина не се свесни додека ги јадат.

Дали и вие ја правите оваа грешка кога јадете црешни?

Имено, нивните семки содржат цијаноген гликозид, па доколку ги голтате можете да го доведете вашето здравје во опасност.

Уште поопасно од голтањето на семките е нивното грицкање при што се испушта штетната материја која може да доведе до труење.

Симптомите на труење се главоболка, вртоглавица, нервоза и повраќање, а може да дојде и до проблеми со дишењето, забрзана работа на срцето како и висок притисок.

Знаеме дека ова сознание нема да ве спречи да продолжите да јадете цреши. И не треба! Сепак, тие се многу здрави, па слободно уживајте во нивниот вкус, само плукајте ги семките.

Прочитајте ги и овие 5 здравствени придобивки од црешите кои не смеете да ги занемарите.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Психолог кој најдобро се изразува преку пишаниот збор. Нејзиниот личен лајтмотив гласи: „Остани своја и поинаква бидејќи само така ќе блеснеш во полн сјај!“

Поврзани содржини

  1. Д-р Никола Петрески, Дортмунд, гастроентеролог Reply

    Простете ама ни најмалку врска нема тоа што го пишувате. 72 години јадам цреши од цршата во двор 12 метри висока ИСКЛУЧИВО И САМО сосе семка. Ни најмал проблем не сум имал. Исто како да сте напишале: Некои луѓе убиваат бакатери со лук лукот е штетен антибиотик, кога ќе се напиете Амоксиклав нема да ви делува и ќе имате пролив. Ама ВРСКА НЕМА!!!

Остави коментар