Вкусно и здраво домашно чоколадо

Вкусно и здраво домашно чоколадо

За да уживате во вкусот на чоколадото, не мора да го купувате. Иако можеби нема да изгледа како купечкото, со овој рецепт можете да направите вкусно и здраво чоколадо без шеќер, масти и адитиви.

Вкусно и здраво домашно чоколадо

Потребни состојки:

 • 70-100 грама какао
 • 50 милилитри млеко
 • 2 лажици мед (наместо мед можете да употребите фруктоза или кокосов шеќер)
 • 50 грама обично или кокосово масло
 • Малку цимет

Начин на подготовка:

 • На тивок оган загрејте го млекото, но не му дозволувајте да зоврие. Промешајте, додајте ги маслото и циметот и повторно промешајте.
 • Во сад измешајте ја смесата со какаото. Какаото додавајте го постепено и со мешање за да не се формираат грутки.
 • Готовата смеса загрејте ја на тивок оган или пареа.
 • Тргнете го тенџерето од оган и додајте мед.
 • По желба можете да додадете исечкани или цели пропржени ореви, бадеми, лешници или суво овошје.
 • Смесата можете да ја ставите во калап или да ја поделите на мали делови. Оставете ја еден час во фрижидер, а потоа уживајте во домашно направеното чоколадо.

Пробајте го и овој здрав и вкусен рецепт за чоколадо со кокосово масло.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар