Вкусни крцкави кокосови плочки кои не се печат

Вкусен и здрав десерт готов за помалку од 10 минути

Вкусни крцкави кокосови плочки кои не се печат

Потребни состојки:
  • 100 грама кокос
  • 4 лажици јаворов сируп (може и мед или некој друг засладувач)
  • 2 лажици кокосово масло
  • ½ лажичка екстракт од ванила
  • прстофат сол
Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во белндер и мешајте. Можете да мешате и рачно ако немате блендер. Потоа префрлете ја смесата во сад и ставете ја во фрижидер еден час или во замрзнувач 15 минути за да се стврдне. Потоа може лесно да се сече и да се консумира.

Вкусни крцкави кокосови плочки кои не се печат Вкусни крцкави кокосови плочки кои не се печат

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар