Вкусна торта со бело чоколадо по повод Денот на вљубените

Вкусна торта со бело чоколадо по повод Денот на вљубените

Направете вкусна торта за Денот на вљубените! Рецептот е многу лесен, а сигурно ќе уживате и во вкусот.

Вкусна торта со бело чоколадо по повод Денот на вљубените
Потребни состојки:

 • 380 гр ситно сечкано бело чоколадо
 • 300 милилитри кондензирано млеко (засладено или додајте засладувач по избор и вкус)
 • црвена боја за храна
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • украсете по избор

Начин на подготовка:

 1. Во тава за печење ставете хартија за печење и ставете ја тавата настрана.
 2. Во голем сад измешајте 150 милилитри кондензирано млеко и 190 грама сечкано чоколадо. Ставете ги 20 секунди во микробранова печка.
 3. Во оваа смеса ставете половина лажичка екстракт од ванила и боја.
 4. Ставете ја смесата во тава и оставете ја да стои во фрижидер 30 минути.
 5. Останатото кондензирано млеко и чоколадото ставете ги во друг сад, а потоа ставете ги 20 секунди во микробранова печка.
 6. Откако црвената смеса ќе ја извадите од фрижидер, врз неа ставете ја белата смеса.
 7. Оставете ја во фрижидер околу 2 часа.
 8. Потоа украсете по избор и прославете го Денот на вљубените!

Прочитајте за овие 11 намирници што треба да ги избегнувате ако сакате мазна кожа без брчки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар