Вкусна и здрава: Супа од домати, наут и тиква

Вкусна и здрава: Супа од домати, наут и тиква

Денес ви споделуваме рецепт за вкусна супа која можете да ја јадете и навечер без чувство на вина бидејќи не содржи нездрави масти. Се состои од важни протеини, витамини и минерали кои ќе ве наситат, а притоа ќе ви помогнат во губењето масни наслаги.

Вкусна и здрава: Супа од домати, наут и тиква

Потребни состојки:

 • 1 лажица екстра девствено маслиново масло
 • 1 тиква, исечкана на коцки
 • 1 кромид
 • 100 грама пашканат
 • 100 грама спанаќ
 • 1 чешне лук
 • 1 лажичка рендан ѓумбир
 • 1 лажичка куркума
 • супа од зеленчук (готова или 3 коцки супа)
 • 425 грама конзервирани домати
 • 425 грама конзервиран наут
 • 1 лажица оцет
 • магдонос
 • ким
 • сол

Начин на подготовка:

Во тава загрејте го маслиновото масло. Додадете ги тиквата, кромидот и пашканатот. Мешајте редовно и динстајте додека зеленчукот не омекне (околу 5 минути). Додадете лук, ѓумбир, куркума, ким и сол и пржете околу една минута. Потоа додадете ја супата (6 шолји готова супа или 6 чаши вода и 3 коцки). Намалете ја топлината и варете додека зеленчукот не омекне (околу 8-10 минути). Додадете спанаќ и наут, измешајте. Оставете да се вари 2-3 минути. Се трга од оган, се додава малку оцет (по желба) и се посипува со сечкан магдонос. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот денешен предлог, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за здрава кремаста супа од 4 состојки што ќе ја обожавате.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар