Вистини и невистини поврзани со сексот

За сексот ретко се зборува отворено, но луѓето често „знаат“ многу работи кои се поврзани со него. Некои факти се проверени и докажани, но други работи се само нечии претпоставки кои некако успеале да стигнат до премногу луѓе. Проверете колку вие знаете за сексот.

Вистини и невистини поврзани со сексот

 • 1. Пенисот е најдобар „алат“ за постигнување оргазам кај жените

  Невистина

  За дури 81% од оргазмите кои ги постигнуваат жените заслужен е оралниот секс. Дури, во некои сексуални пози, за жените е невозможно да постигнат оргазам, без разлика на големината и техниката на машкиот „алат“.

 • 2. Врвот на сексуалноста кај жените настапува на 28, а кај мажите на 18 години

  Вистина

  Иако постојат исклучоци, сепак нивото на естроген кај жените е највисоко во доцните 20-ти години од животот, додека кај мажите, машкиот полов хормон – тестостерон, е на највисоко ниво во тинејџерските години.

 • 3. Во просек мажите можат да издржат 10 минути пред да постигнат оргазам

  Невистина

  Мажите во просек не можат да издржат ни толку, туку 5,4 минути. Сè што е повеќе од ова се смета за натпросечна издржливост.

 • 4. Испиеното кафе може да го промени вкусот на спермата

  Вистина

  Кафето навистина може да го промени вкусот на спермата, но на подобро!

 • 5. Жените не сакаат порно

  Невистина

  На жените им се потребни само неколку минути да гледаат порно филм за да се возбудат. Но, за разлика од мажите, тие повеќе уживаат во сексуалната предигра на екранот, отколку во самиот сексуален чин.

 • 6. Сонцето може да го засили сексуалниот нагон кај мажите

  Вистина

  Само еден час на сонце го засилува сексуалниот нагон кај мажите за дури 70%, но ова има и силна реакција кај жените.

 • 7. Сексот во бракот е полош одошто сексот кој го имаат слободните луѓе

  Невистина

  Луѓето кои се во брак се многу позадоволни од оние луѓе кои не се во врска. Брачните партнери точно знаат што сакаат во сексот, се чувствуваат послободно еден пред друг и практикуваат почесто да водат љубов.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар