Вежби за опуштање кога имате 1, 2 или 3 слободни минути

Вежби за опуштање кога имате 1, 2 или 3 слободни минути

Во текот на денот, треба да правите вежби за опуштање за да спречите насобирање на стресот. Овие вежби ќе ви помогнат да се ослободите од стресот и од стравот во секојдневните ситуации. Мини-релаксацијата е средство за ослободување од стресот, а овие техники можат да го ублажат вашиот страв во стоматолошката ординација, да го спречат стресот пред важен состанок, да ве смират кога сте заглавени во сообраќајот или да ви помогнат да се смирите кога ќе се соочите со луѓе или ситуации што ве иритираат.

Вежби за опуштање кога имате 1, 2 или 3 слободни минути

1. Кога имате 1 минута

Ставете ја раката директно под папокот за да го почувствувате кревањето и спуштањето на стомакот додека дишете. Вдишете. Паузата за одбројување е до три. Издишете. Повторно избројте до три. Продолжете да дишете длабоко една минута, со паузи по три вдишувања и издишувања. Или додека седите удобно, може да вдишете длабоко и тивко да си повторите „јас сум“ додека вдишувате и „во мир“ додека издишувате. Повторете полека два или три пати. Потоа почувствувајте како целото тело се опушта во задниот дел на столот.

2. Кога имате 2 минути

Полека бројте од 10 до 0. Со секој број, дишете целосно, вдишувајќи и издишувајќи. На пример, земете длабок здив и изговорете „десет“. Издишете полека. На следниот здив, кажете „девет“ и така натаму. Ако чувствувате вртоглавица, одбројувајте побавно за да направите подолга пауза помеѓу вдишувањата. Кога ќе стигнете до нула, треба да се чувствувате порелаксирано. Ако не се чувствувате, повторете ја вежбата од почеток.

3. Кога имате 3 минути

Додека седите, одморете се од сè што правите и проверете дали постои напнатост во вашето тело. Опуштете ги мускулите на лицето и отворете ја вилицата малку. Нека ви паднат рамената. Рацете нека ви паднат настрана. Оставете ги рацете да се олабават за да има празнина помеѓу прстите. Прекрстете ги нозете или глуждовите. Почувствувајте како бутовите ви потонуваат во столот, овозможувајќи им на нозете да се одделат удобно. Почувствувајте како потколениците стануваат потешки, а стапалата вкоренети до подот. Потоа, вдишувајте и издишувајте полека.

Погледнете ги овие 5 едноставни навики за зголемување на продуктивноста и намалување на стресот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар