Вежба со 6 неверојатни ефекти: Забрзајте го метаболизмот и исфрлете ги тоскините

Вежба со 6 неверојатни ефекти: Забрзајте го метаболизмот и исфрлете ги тоскините

Положбата „жаба“ е ориентална вежба која се практикува уште од античко време и се користи за многу физички и психо-емоционални проблеми. Оваа вежба особено се препорачува кај луѓе кои страдаат од дијабетес, проширени вени, заболувања на зглобовите и рамни стапала. Целта на оваа вежба е да ја намали можноста за повреда и да има позитивен ефект врз сите луѓе, без оглед на возраста, полот и кондицијата. Исто така, оваа вежба е добра и за луѓето што постојано седат на работното место.

Вежба со 6 неверојатни ефекти: Забрзајте го метаболизмот и исфрлете ги тоскините

Вежбата „жаба“ ги има следните ефекти:

 • ги истегнува и ги развива зглобовите на глуждот
 • ги зајакнува зглобовите на колената
 • помага при рамни стапала
 • го подобрува метаболизмот и ги отстранува токсините
 • ги опушта и ги зајакнува сите мускули
 • помага во правилното држење на телото

Контраиндикации:

 • хернија во препоните или стомакот
 • пад на притисок
 • сериозни повреди
 • болка во ‘рбетот
 • нарушена циркулација
 • акутни заболувања или влошување на хроничните процеси

Во продолжение прочитајте како се изведува вежбата „жаба“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tanya Stoyanova (@anahataheart) on

1. Класична жаба

Легнете на стомакот и испружете ги рацете до телото. Свиткајте ги колената и обидете се да го допрете задникот со петиците. Ставете ги рацете на нозе. Полека кренете ги главата и градите нагоре. Малку притиснете ги нозете, повлечете ги кон задникот, а потоа обидете се да ги допрете колковите со стапалата.

2. Едноставна жаба

Легнете на стомакот. Правете ја вежбата со едната нога, а другата нога е на подот и дланката потпрете ја на подот. Истегнете го телото нагоре, поткревајќи го карличниот дел од подот. Рацете и петиците се свртени надолу.

3. Жаба за почетници

Легнете како во претходната вежба. Оставете ја слободната рака да лежи до вашето тело. Свиткајте се, потпрете се на подлактицата и подигнете го горниот дел од телото нагоре.

4. Обратна жаба

Клекнете на колена, а тие да бидат споени, раширете ги стапалата колку што ви е широка карлицата, а прстите да ви бидат наназад. Седнете помеѓу нозете со рацете на колената. Полека навалете го телото додека главата не го допре подот. Подигнете ги колковите и стапалата. Обидете се да ги допрете колковите.

Дополнителни совети:

 • Вежбајте во удобна облека без чевли;
 • Изведете ги движењата полека и нежно за да избегнете истегнување на мускулите;
 • Фокусирајте се на движењата и дишете полека.

Погледнете како да вежбате според возраста и што да тренирате на триесет, а што на педесет години.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар