Велигденски мафини: Десерт што совршено се вклопува во празничната трпеза

Велигденски мафини: Десерт што совршено се вклопува во празничната трпеза

Ако барате совршен десерт за празниците, ова е идеалниот рецепт за вас.

Велигденски мафини: Десерт што совршено се вклопува во празничната трпеза

Потребни состојки:

 • 2 јајца
 • прстофат сол
 • 100 гр кристален шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 лажици стопен путер
 • 4 лажици павлака
 • 200 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 2 лажици гриз

Состојки за полнење:

 • кајсии од компот
 • 200 мл шлаг

Начин на подготовка:

Измешајте ги белките со малку сол. Потоа додајте ги шеќерот и ванилиниот шеќер и продолжете да мешате. Додајте ги путерот, павлаката и жолчките и измешајте. Додајте ги брашното, гризот и прашокот за печиво и соединете ја смесата со шпатула. Ставете ја смесата во плех за мафини и печете 20-25 минути на температура од 180 °С. Кога ќе се изладат мафините, наполнете ги со шлаг и ставете кајсии одозгора.

Погледнете го и овој лесен и брз рецепт за овошни мафини без брашно.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар