Велигденски капкејк колачи во форма на птичје гнездо

Велигденски капкејк колачи во форма на птичје гнездо

Совршен десерт за велигденските празници

(1) Велигденски капкејк колачи во форма на птичјо гнездо

Потребни состојки:
За тестото:
 • 400 грама шеќер
 • 160 грама брашно за сите намени
 • 50 грама незасладено какао
 • 1,5 лажичка прашок за печиво
 • 1,5 лажичка сода бикарбона
 • 1 лажичка сол
 • 2 јајца
 • 240 милилитри млеко
 • 50 милилитри растително масло
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • 240 милилитри зовриена вода

(2) Велигденски капкејк колачи во форма на птичјо гнездо

За бојата на основата:
 • 60 грама путер
 • 300 грама шеќер во прав
 • Зелено-сина боја за храна

(3) Велигденски капкејк колачи во форма на птичјо гнездо

За чоколадното гнездо:
 • 110 грама путер
 • 140 грама какао
 • 600 грама шеќер во прав
 • 80 милилитри млеко
 • 1 лажичка екстракт од ванила

(4) (3) veligdenski-kapkejk-kolachi-vo-forma-na-ptichjo-gnezdo-www.kafepauza.mk

Начин на подготовка:
За тестото:

Вклучете ја рерната да се загрее на 180 степени. Измешајте ги заедно шеќерот, брашното, какаото, прашокот за печиво, сода бикарбоната и солта во голем сад. Потоа додајте ги јајцата, млекото, маслото и ванилата. Сите состојки матете ги околу 2 минути на средна брзина, а потоа додадете ја и водата. Сипете ја смесата во калапот за мафини и печете 22 до 25 минути. Оставете ги да се оладат целосно, а потоа ставете ги во фрижидер. Од оваа смеса ќе добиете околу 30 капкејк колачиња.

За декорацијата:

1. Намачкајте ги колачињата со обоената смеса и потоа подгответе го шприцот со чоколадната смеса.

(5) Велигденски капкејк колачи во форма на птичјо гнездо

2. Почнете со исцртување кружна форма врз зелено-сината позадина.

(6) Велигденски капкејк колачи во форма на птичјо гнездо

3. Погрижете се таа да биде целосно затворена.

(7) Велигденски капкејк колачи во форма на птичјо гнездо

4. Со помал врв на шприцот почнете да исцртувате нови линии, така што ќе се движите напред-назад од средината на кругот кон крајот.

(8) Велигденски капкејк колачи во форма на птичјо гнездо

5. Завршете така што ќе исцртате уште еден круг движејќи се по крајот на линиите.

(9) Велигденски капкејк колачи во форма на птичјо гнездо

6. Декорирајте со мали чоколадни јајца.

(10) Велигденски капкејк колачи во форма на птичјо гнездо

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар