Ве мачи мигрена? Овој здрав и природен пијалак ќе ја отстрани веднаш!

Ве мачи мигрена? Овој здрав и природен пијалак ќе ја отстрани веднаш!

Кога чувствуваме главоболка најчесто посегнуваме по лековите со надеж дека чувството на болка и непријатност ќе помине што е можно побрзо за да можеме да функционираме. Сите кои се соочуваат со мигрена или повремена главоболка знаат колку тоа чувство може да биде непријатно, па затоа овој пат ви предлагаме да пробате едноставен, здрав и целосно природен пијалак.

Ве мачи мигрена? Овој здрав и природен пијалак ќе ја отстрани веднаш!

Станува збор за чај што е мешавина од 3 билки кои помагаат при болка, смируваат и имаат релаксирачки ефект. Овој чај можете да го пиете превентивно, но и кога ве боли глава.

Потребни состојки:

  • 2 лажички жалфија
  • 1 лажичка кантарион
  • 1 лажичка лаванда
  • 1 лажичка камилица (по желба)

Начин на подготовка:

Измешајте ги првите три наведени билки, а можете да додадете и камилица, што придонесува за збогатување на мирисот на чајот. Земете една лажица од смесата и истурете ја во чаша, а потоа прелијте ја со врела вода. Оставете го чајот да отстои околу 30 до 60 секунди, а потоа процедете го и испијте го. Ако имате главоболка, можете да пиете 1/4 чаша на секој половина час додека главоболката не се смири. Напитокот можете да го пиете топол или ладен.

Откако го прочитавте нашиот рецепт за чај кој може да ја ублажи мигрената, можеби ќе сакате да прочитате и што да направите ако имате напад на мигрена додека сте на работа.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар