Вашите омилени личности во светот ги имаат овие 3 заеднички работи

Вашите омилени личности во светот ги имаат овие 3 заеднички работи

Сте сретнале ли некогаш во животот некоја личноста која ве прави да се чувствувате како да сте единствените луѓе во собата – дека сте најинтересни и најпаметни од сите? Личност која сметате дека е создадена на Земјата само за да ве воодушевува и восхитува? Ваквите луѓе не прават само вие да се чувствувате посебно, туку сите кои зборуваат со нив.

Вашите омилени личности во светот имаат 3 заеднички работи

Тие имаат таква моќ да направат секој да помисли дека е најдобар и дека може да успее во сѐ. Која е нивната тајна? Во продолжение прочитајте ги 3-те главни состојки во нивната магична напивка со која ве тераат да се чувствувате онака како што се чувствувате кога сте со нив.

1. Знаат како да слушаат

Вашите омилени личности во светот имаат 3 заеднички работи

Со нив ќе се почувствувате смирено, сакано и слушнато. Тие се мирни слушатели кои ве гледаат директно во очите, ве слушаат внимателно и прават пауза пред да кимнат со главата или да ви одговорат. Нивното тело е свртено кон вас и тие навистина размислуваат за она што го споделувате со нив. Тие прават место за вас додека ги раскажувате своите искуства, емоции или идеи.

2. Вистински се грижат за другите

Вашите омилени личности во светот имаат 3 заеднички работи

Луѓето кои сакаат да слушаат се често емпати кои имаат искрена желба да ве запознаат. Тие навистина се грижат за вашиот живот и за она што го мислите и го чувствуваат тоа што го чувствувате, рефлектирајќи го кон вас. Знаете дека се грижат за вас затоа што се сеќаваат на ситните детали за вашиот живот и ве потсетуваат на нив секогаш кога ќе се сретнете со нив.

3. Ги прославуваат вашите достигнувања

Вашите омилени личности во светот имаат 3 заеднички работи

Оние кои знаат како добро да разговараат, сакаат да ги прославуваат вашите достигнувања. Тие кажуваат работи како: „Изгледаш среќно, кажи ми што има ново!“, „Тоа е неверојатно, напорно работеше за да ја оствариш целта“ или „Ти го можеш тоа!“ Секогаш е добро и позитивно да се слушне потврдување и конфирмација од луѓето кои ги сакате и цените. Охрабрувачки е да знаете дека сте упатени во вистинската насока.

Доколку сакате и вие да правите вашите омилени личности да се чувствуваат најдобро кога се со вас, тогаш слушајте ги и дајте им до знаење дека вие навистина тоа го правите така што ќе ги гледате во очи и ќе бидете смирени. Рефлектирајте ги нивните искуства со тоа што ќе го осознаете она што го споделиле со вас. Дајте им поддршка. Кажете им дека тие можат да го остварат тоа што го замислиле.

Кога луѓето ќе се почувствуваат слушнато и поддржано, ќе сакаат да бидат покрај вас. Ќе им кажуваат на другите колку им е убаво кога се во ваша близина и тоа ќе го зголеми вашиот социјален круг. Лично или професионално, слушањето прави луѓето да се чувствуваат вредно и ценето, а тоа значи дека ќе ве ценат и вас.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар