Трикови за нанесување ајлајнер кои секоја жена би требало да ги знае

Нанесувањето ајлајнер не е ниту малку лесен процес, бидејќи тој бара мирна рака и прецизност. Затоа е неопходно да знаете некои трикови кои на најдобар можен начин може да ви помогнат да го нанесете ајлајнерот и тој секогаш да изгледа совршено. Ова се само некои од нив.

1-trikovi-za-nanesuvanje-na-ajlajner-koja-sekoja-zhena-bi-trebalo-da-gi-znae-www.kafepauza.mk_

За вашата шминка околу очите да трае подолго, пожелно е преку ајлајнерот да нанесете сенка за очи во истата боја. Тоа ќе го направите така што најпрво ќе нанесете ајлајнер, а потоа преку него сенка за очи.

2-trikovi-za-nanesuvanje-na-ajlajner-koja-sekoja-zhena-bi-trebalo-da-gi-znae-www.kafepauza.mk_

Направете ја светлата сенка уште повпечатлива, така што пред нејзиното нанесување ќе нанесете ајлајнер во бела боја. Така на најдобар можен начин ќе направите подлога која ќе ја истакне бојата на сенката за очи.

3-trikovi-za-nanesuvanje-na-ajlajner-koja-sekoja-zhena-bi-trebalo-da-gi-znae-www.kafepauza.mk_

Направете сами свој ајлајнер со помош на сенка за очи и четка за нанесување сенка. Тоа ќе го постигнете така што најпрво ќе ја намокрите четката и со тоа ќе ја постигнете острината која ја има самиот ајлајнер.

4-trikovi-za-nanesuvanje-na-ajlajner-koja-sekoja-zhena-bi-trebalo-da-gi-znae-www.kafepauza.mk_

Користете бел ајлајнер за совршено истакнување на вашиот облик на очи, така што ќе го нанесете под и над веѓите. Ова ќе ви помогне на најдобар можен начин да ги дефинирате вашите веѓи.

5-trikovi-za-nanesuvanje-na-ajlajner-koja-sekoja-zhena-bi-trebalo-da-gi-znae-www.kafepauza.mk_

Ако нанесувањето на совршена линија со ајлајнер ви претставува потешкотија, нанесете подебел и неправилен слој, а потоа со чепкалка за уши избришете го непотребниот дел.

6-trikovi-za-nanesuvanje-na-ajlajner-koja-sekoja-zhena-bi-trebalo-da-gi-znae-www.kafepauza.mk_

Користете лажичка за совршено да го нанесете ајлајнерот. Прво нацртајте ја линијата со помош на крајот од лажичката, а потоа таа линија здебелувајте ја и на тој начин истакнете ги очите.

7-trikovi-za-nanesuvanje-na-ajlajner-koja-sekoja-zhena-bi-trebalo-da-gi-znae-www.kafepauza.mk_

Доколку вашиот ајлајнер е премногу воден, ставете го во фрижидер околу 10 минути и на тој начин тој повторно ќе ја добие совршената цврстина за нанесување.

8-trikovi-za-nanesuvanje-na-ajlajner-koja-sekoja-zhena-bi-trebalo-da-gi-znae-www.kafepauza.mk_

За вашите очи да изгледаат покрупни, по должината на долниот раб на окото нанесете бел ајлајнер. На овој начин вашите очи ќе изгледаат визуелно поголеми.

9-trikovi-za-nanesuvanje-na-ajlajner-koja-sekoja-zhena-bi-trebalo-da-gi-znae-www.kafepauza.mk_

Користете леплива трака за да нанесете совршена линија со ајлајнерот. Наместете ја да биде во рамнина со долната линија на вашето око, за да креирате совршена линија.

10-trikovi-za-nanesuvanje-na-ajlajner-koja-sekoja-zhena-bi-trebalo-da-gi-znae-www.kafepauza.mk_


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар