Трик за време на утринското туширање кој го намалува стресот

Трик за време на утринското туширање кој го намалува стресот

За време на утринското туширање, поточно пред да излезете од туш кабината, пробајте да го направите овој брз трик кој ќе ви ја обнови енергијата и ќе ви го намали стресот.

trik-za-vreme-na-utrinskoto-tushiranje-koj-go-namaluva-stresot-kafepauza.mk

Ако денот го започнувате со вакво туширање, тогаш стресот значително ќе ви се намали и нема да го чувствувате толку многу во текот на целиот ден.

1. Пуштете ладна вода (колку што можете да поднесете) и така туширајте се 30 секунди. На почеток водата ќе ви биде многу ладна, но набрзо телото ќе се навикне.

2. Потоа пуштете жешка вода и туширајте се 30 секунди. Жешката вода ги проширува капиларите, ја забрзува циркулацијата и го стимулира целото тело.

3. На крај, повторно пуштете ладна вода и туширајте се уште 30 секунди.

Овој краток трик потполно ќе ве разбуди и ќе ве подготви за предизвиците преку целиот ден. Ваквиот метод ви помага да го намалите стресот, ви го зајакнува имунитетот, ја зголемува способноста на вашиот организам да согорува масти и го подобрува вашето расположение.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Верува во луѓето и сака да ги разбира. Музиката – страст, кафето – љубов. Позитивна личност и ја гледа добрата страна и во најлошите работи. Невозможното е возможно кога ќе се открие вистинскиот пат.

Поврзани содржини

Остави коментар