Топло чоколадо со чили: Необичен спој на слатко и луто

Топло чоколадо со чили: Необичен спој на слатко и луто

Замислете си чоколаден напиток со остар вкус на чили и арома на рум. Звучи добро, зарем не? За подготовка на овој неверојатен пијалак ќе ви бидат потребни само десетина минути, а со неговиот вкус ќе ги воодушевите сите.

Потребни состојки:
  • 100 грама чоколадо
  • 5 децилитри млеко
  • 2 ванила стапчиња
  • 2 лажици мед
  • 10 грама мелено чили
  • 2 грама сол
  • 5 децилитри рум
Начин на подготовка:
  • Загрејте го млекото, додајте ги стапчињата ванила и оставете ги да седат 10 минути.
  • Процедете го млекото, додајте го чоколадото скршено на парчиња и 1,25 децилитри вода и повторно загрејте ја смесата со мешање.
  • Кога ќе се стопи чоколадото, додајте ги медот, солта, чилито и румот и добро измешајте.

Пијалакот се служи врел.

Доколку сепак повеќе ви се допаѓа традиционалниот вкус на топлото чоколадо, пробајте го овој рецепт за топло чоколадо со Нутела.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар