Табела: Колку калории на час трошите со различни активности?

Иако бројот на калории кои ги согорувате со вежбањето зависи од вашата тежина, метаболизмот и други фактори, постојат просечни пресметки врз основа на кои можете да се ориентирате при планирањето на вашите активности.

Табела: Колку калории на час трошите со различни активности?

Табелата е базирана на просечно трошење калории за 1 час (60 минути) кај личност која тежи 60 кг.

Активност
Калории
Активност
Калории
Аеробик – лесен 300 Одбојка на песок 480
Аеробик – напреден 420 Одбојка – професионална 280
Бадминтон 420 Перење на автомобилот 270
Бокс 540 Планинарење 360
Ватерполо 600 Пливање – професионално 600
Велосипедизам 20-25 км/ч 480 Пливање – рекреативно 360
Велосипедизам 25-30 км/ч 600 Преуредување на домот 210
Велосипедизам 30-35 км/ч 720 Ракомет 720
Велосипедизам 35 км/ч 960 Рафтинг 300
Веслање во долги етапи 510 Рибарење 240
Веслање во мали етапи 210 Ритмичка гимнастика 360
Воден аеробик 240 Ролерки 420
Голф 330 Секс 120
Градинарење 300 Скијање 570
Дигање тегови 160 Скијање на вода 360
Ѕидање 420 Собен велосипед – интензивно 630
Играње фризби 180 Средување на домот 280
Играње со дете 240 Степ аеробик – лесен 420
Јавање 240 Степ аеробик – напреден 600
Јога 240 Степање на степер 360
Канцелариска работа 100 Стоење 150
Копање 510 Тенис 150
Косење со косилка 270 Трамполина 210
Косење – рачно 360 Трчање 8 км/ч 480
Кошарка 480 Трчање 11 км/ч 660
Куглање 180 Трчање 19 км/ч 940
Лизгање на мраз 420 Фудбал 540
Носење тежок товар 480 Циркуларен тренинг 480
Одбојка – рекреативна 180 Шетање 280

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар