Спојте го и неспојливото: Вкусови што (не) треба да се мешаат - Part 2

Спојте го и неспојливото: Вкусови што (не) треба да се мешаат

Чоколадо и сос од сојa

Солениот вкус на соја сосот го збогатува вкусот на чоколадото, а овие намирници заедно содржат овошни, цветни и шумски компоненти коишто се надополнуваат меѓусебно.


Натопете парче чоколадо во соја сос или ставете од сосот преку чоколадото или десертот.

Спојте го и неспојливото: Вкусови што (не) треба да се мешаат

Пица Маргарита и јагоди

Доматите, босилекот и моцарелата се одлична подлога за јагоди.

Вкусот на јагодите не е премногу различен од вкусот на доматите, така што овие две намирници се надополнуваат една со друга.

Темно чоколадо и ротквици

Кога ги јадете овие две намирници заедно, добивате робустен земјен вкус со примеси на сладост и горчина.

Пробајте да ставите парчиња темно чоколадо во салатата од ротквици.

Пица и туна

Вкусот на туна ќе ја направи пицата уште повкусна. Ставете туна низ пицата и уживајте во незаборавниот вкус.

Јагоди и пармезан

Јагодите завиткани во пармезан се многу повкусни од јагодите потопени во чоколадо.

Бутерната киселина што ја има во пармезанот во комбинација со флавоноидите од јагодите обезбедуваат засилен слатко-солен вкус.

Топло чоколадо и авокадо

Ако сакате дополнителен вкус и кадифена мазност во устата, додајте авокадо во вашето топло чоколадо.

Испасирајте го авокадото и додајте го во вашиот спој од топло какао и млеко.

Спојте го и неспојливото: Вкусови што (не) треба да се мешаат

Ананас и сино сирење

Ананасот и сирењето имаат многу заеднички состојки, а кога ќе се соединат, заедничките компоненти остваруваат интеракција и го засилуваат вкусот.

Во продолжение погледнете ги и реакциите на луѓето во ова видео во кое тие испробуваат чудни комбинации на храна кои имаат изненадувачки добар вкус.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар