Сорбет од лубеница и мохито

Лудо освежителен десерт

Сорбет од лубеница и мохито

Потребни состојки:
  • 2 кг лубеница, исечена на парчиња и исчистена од семки
  • 2 супени лажици шеќер
  • 2 супени лажици бел рум
  • 4-5 ливчиња свежо нане
  • 60 мл сок од лимета
Начин на подготовка:

Во блендер ставете ги лубеницата, сокот од лимета и шеќерот. Миксајте додека да добиете еднолична смеса. Потоа, додадете ги нането и румот и повторно миксајте додека да добиете пире. Смесата ставете ја во замрзнувач да отстои околу 30 минути. По 30 минути пирето од лубеница префрлете го во машина за сладолед и продолжете со процесот на подготовка според упатството на уредот. Доколку немате ваква машина, извадете ја смесата од замрзнувач по 45 минути и потоа на секои 30 минути мешајте ја енергично, рачно или со миксер. За да го постигнете бараниот ефект, ова ќе треба да го правите 2-3 часа. На крај, смесата оставете ја во замрзнувач да се излади околу 3 до 4 часа. Сервирајте со алатка за сладолед и декорирајте со свежи ливчиња нане.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот

Поврзани содржини

Остави коментар