Солено чоколадно задоволство со карамела

Чоколадо со необичен шмек

Солено чоколадно задоволство со карамела

Потребни состојки за 6 порции:
  • 50 грама путер
  • 300 грама чоколадно млеко
  • 300 мл слатка павлака
  • 6 лажици прелив од карамела
  • малку сол
Начин на подготовка:
  1. Растопете ги путерот и чоколадото на тивок оган, мешајќи повремено. Откако ќе се растопат додајте им ја слатката павлака и мешајте додека не се соединат.
  2. Во шест мали шолјички додајте по една лажица карамела. Гледајте таа да биде рамномерно распоредена по целото дно. Потоа во секоја од нив додајте ја чоколадната смеса.
  3. Шолјичките ставете ги да отстојат во фрижидер околу половина час. Потоа додајте им по неколку зрна сол и пак вратете ги во фрижидер да отстојат уште неколку часа додека не се стврднат. Потоа се спремни за сервирање.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар