Сочен колач од лимон кој се приготвува за помалку од 5 минути

Брз и едноставен колач кој се подготвува во шолја во микробранова печка

Сочен колач од лимон кој се приготвува за помалку од 5 минути

Потребни состојки:
 • 3 лажици брашно
 • ¼ лажичка прашок за печиво
 • 1/8 лажичка сол
 • едно големо јајце
 • 3 лажици шеќер
 • 2 лажици масло за јадење
 • 1 лажица рендана кора од лимон
 • 1,5 лажица свежо исцеден сок од лимон
 • 4 лажици шеќер во прав
 • уште 1,5 лажица свежо исцеден сок од лимон (за глазурата)
Начин на подготовка:

Ставете ги брашното, прашокот за печиво и солта во шолјата во која ќе печете. Потоа додајте им ги и изматеното јајце, ренданата лимонова кора, сокот од лимон, шеќерот и маслото. Оставете ја шолјата во микробранова печка на висока температура од една и пол до две минути. Потоа извадете ја и оставете ја да се излади. Во друг сад настрана направете ја глазурата така што ќе ги измешате шеќерот во прав и втората половина од лимоновиот сок. Мешајте со виљушка додека добро да се соединат, пред да ја истурите смесата врз готовиот колач. Со тоа тој е спремен за сервирање.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

 1. Marija Reply

  samo sto go isprobav! brzo lesno i super vkusno.minuta i pol dovolno vo mikroto

Остави коментар